Turaş Gaz Armatürleri, HEFI Fuarı’nda İlgi Odağı Oldu

BEYSAD, 40 Üyesiyle HEFI’ye Damga Vurdu
14 September 2018
4 Training module on social audit
31 May 2021

Turaş Gaz Armatürleri, HEFI Fuarı’nda İlgi Odağı Oldu

Turaş, 20-23 Haziran tarihleri arasında ilk kez düzenlenen HEFI-İstanbul Ev Elektroniği Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı’nda ilgi odağı oldu.  Turaş Gaz Armatürleri San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan ve Genel Müdür Aykut Can Yıldız ile fuarın son günü fuar hakkındaki izlenimlerini sorduk.

SUBCONTURKEY: HEFI Fuarı Turaş açısından nasıl geçti?

Gökhan Turhan: Fuar bizim için hareketli geçti. Fuarın bir marka haline gelebilmesine, firma olarak çok önem verdik. Hemen hemen çalıştığımız tüm müşterilerimizle ve potansiyel müşterilerimizle irtibata geçerek onları fuara davet ettik. Fuarın ilk tarihinin değişmesi, daha sonrasında ise bayram tatili ve erken seçimin denk gelmesi vs. gibi sorunlardan dolayı hem zaman hem de ilgi kaybının yaşandığına inanıyorum. Buna rağmen dediğim gibi olumlu bir fuar geçirdiğimizi düşünüyorum.

Sektörümüzün böyle bir organizasyona kesinlikle ihtiyacı var. İtalya’da, Almanya’da, Çin’de sektör fuarları var. İlk olmasından kaynaklı organizatörler belki zarar edecek ama bunun üzerine gidildiğinde ben inanıyorum ki, bu fuar ileride hem düzenleyenler için hem de katılımcılar için faydalı olacaktır. Türkiye, Beyaz Eşya üretimi ile bugün Dünya’da söz sahibi ise, bunu çok daha iyi prezante edebilmelidir.

Ana Sanayinin Gücü

BEYSAD olarak da fuara çok önem verdik. Ancak ana sanayi katılımı çok azdı. Bunun çeşitli nedenleri olabilir, bunlar çok iyi anlamak gerekmektedir. Başarılı olabilmemiz için fuarın tanıtımını çok iyi yapmalıyız. Ana sanayiler, fuarın olmazsa olmazı konumundalar, onlarla biz varız. Biz yardımcı sanayiciler olarak varız diyoruz ve arkamızda da ana sanayilerin gücünü daha çok görmek istiyoruz. Ülke hedeflerimize, sektör hedeflerimize ulaşmak için bu tür organizasyonlar mükemmel hale gelmelidir. Bu anlamda fuara her sene destek verip, fuarı aktif hale getirmeliyiz. Planlı bir organizasyon yaparak, fuarın da tarihini dünyadaki diğer beyaz eşya fuarlarıyla çakışmayacak şekilde organize etmeliyiz.

Aykut Can Yıldız: HEFI Fuarının önümüzdeki yıllarda popüler olabilmesi için birkaç sene doğru yatırımları yapmak gerekiyor. Ana sanayinin fuara ilgi göstermeme nedenleri çok daha iyi anlaşılmalı. Turaş olarak, fuara gerekli desteği gösterdiğimize inanıyorum. Umarım, gelecek senelerde Türkiye Beyaz Eşya sektörü için kıymetli olacağına inandığım HEFI fuarına ilgiyi yüksek tutabilecek aksiyonlar, daha etkin bir şekilde alınır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.